Spotlight / Vánoce

Adventní kalednář: 13 originálních inspirací

V jedné ze svých úžasných písní zpívá Karel Gott „čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani vy“. Toto mne v poslední době vždy napadne, když všude v obchodech vidím vánoční výzdobu, stromečky a spoustu tipů na dárky. A když se podívám do kalendáře, pak zjistím, že Vánoce tu budou za měsíc. Mistře, máte pravdu, ten čas letí skutečně jako bláznivý.

Během několika málo dnů začíná Advent, kdy budeme na adventním věnečku zapalovat první svíčku a děti otevřou na adventním kalendáři okénko s číslem jedna. Všichni se pak budeme postupně připravovat na ten největší a celý rok očekávaný Štědrý den. Než se k němu, ale propracujeme, bude nás sice čekat spousta práce, ať už v kuchyni při pečení všech těch výborných dobrot, nebo při přípravě dekorací, kterými budeme chtít nejenom svým blízkým, ale také sobě zpříjemnit dobu vánoční.

Po celou dobu nás nebo spíš hlavně děti, povede okénko za okénkem adventní kalendář a bude postupně konejšit jejich netrpělivé čekání na příchod Ježíška. Stejně jako většina věcí, na které jsme zvyklí, i adventní kalendář prošel dlouhou cestu vývoje. Původně se kalendáře vyráběly ručně a většinou šlo o mistrovské dílo. Nejstarší ručně vyrobený adventní kalendář tak pochází z roku 1851. O několik let později, v roce 1908, se objevil první tištěný kalendář, který vyšel z dílny tiskaře Gerharda Langa z německého Maulbronnu.  Gerhard Lang byl spolumajitelem tiskárny Reichhold & Lang v Mnichově a na vlastní náklady vyrobil kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“. Kalendář byl zatím ale jen  vystřihovací. Ten s otevíracími dvířky, jak ho známe dnes, se objevil až o několik let později a byl také ze stejnojmenné dílny Gergarda Langa. Okénkový adventní kalendář slavil obrovský úspěch nejenom v Německu, ale po celém světě. Válka jeho pomyslný vývoj a úspěšnou dráhu na několik let přerušila, avšak po jejím skončení na svůj předchozí úspěch navázal a děti se z něj mohou radovat dál.

Kdo by si však myslel, že kalendáře musí být jen s okénky, pak se bude trochu mýlit. Kalendáře je možné vyrobit totiž z čehokoliv. Z ozdobených krabiček, plastových kelímků, obálek či stromečků. Originálních možností je skutečně celá řada. Pojďte se podívat na několik výborných tipů!

Ať už si zvolíte krabičky nebo stromečky, určitě vše bude vypadat báječně. Mezi mé favority patří závěsný adventní kalendář nebo kalendář v rámu. Každý kalendář se může stát nejenom zpestřením pro děti při jejich čekání na Ježíška, ale také krásnou vánoční dekorací ve vašem bytě.

Vybrali jste si svého favorita? Jaký obvykle míváte adventní kalendář u vás doma?

letscreate

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s