Mé projekty / Tvoření s dětmi

S láskou k podzimu

podzimni-tvoreni-priroda

Počasí nám již trochu více ukazuje sílu podzimu, ale stále jsou dny, kdy je možné vyrazit na krásnou procházku lesem a užít si všechny ty barvy, kterými podzim ještě kreslí.

Barvy a hlavně padající listí jsou hlavním rysem předposledního měsíce v roce. Jak už jeho název sám napovídá, listopad, je obdobím, kdy listí padá skutečně nejvíce. Přemýšleli jste však někdy o tom, jak to malíř podzim dělá, že může kreslit tolika nádhernými barvami?

O zeleném zbarvení, které je dáno chlorofylem, který v průběhu vegetace chytá sluneční energii a za pomoci fotosyntézy vytváří důležité látky pro stavbu rostlin, nás učili na hodinách přírodopisu. Jak je to ale s tím podzimním barvením? Odborné zdroje tvrdí, že společně s chlorofylem je v rostlinách již obsaženo také žluté a oranžové barvivo, které má o něco delší životnost. Když se na konci léta začíná rozkládat chlorofyl a snižuje se aktivita fotosyntézy, zůstávají nádherné barvy, které jsou následně pastvou pro naše oči. Zároveň na pestrost a jas barev má také vliv slunce na konci léta a  v průběhu podzimu. Jakmile je slunečních paprsků více, pak se to příjemně projeví na celkovém zabarvení listů. Inu, příroda je skutečně velká čarodějka.

podzim-listi-tvoreni

A právě ono barevné listí se v těchto dnech stává doplňkem velké části naší podzimní výzdoby a kreativních projektů. Zkoušeli jste s listím někdy tvořit přímo v přírodě? Vzít si na procházku potřebné kreativní načiní a pustit se do tvoření rovnou na místě? Poslední návštěvu lesa jsem kromě aktivního zapojení se do geocachingu věnovala také tvoření a má kreativní duše se doslova chvěla blahem. Sbírání listí s vidinou toho, že o pomyslné hledací přestávce se bude tvořit. A taky že jo! Okrasná děrovačka s raznicí srdíčka v kapse připravena, a jakmile byla chvilka, nemohla v kapse přeci zahálet. Během několika málo minut pak začaly vznikat srdíčkově děrované listy.

tvoreni-listi

Hnědé listy v kombinaci s vykotlanými pařezy nebo kmeny porostlými hustým mechem vypadaly na místě úchvatně. Nádherná podzimní atmosféra lesa a zase ty již několikrát zmiňované barvy, vytvořily úchvatný přírodní ateliér a dokonalou pastvu pro oči. Co říkáte, půjdete takto také tvořit?

listi-na-podzim

 Co bude třeba:

  • okrasná děrovačka
  • listí

Jak na to:

Tvoření s listím je velmi snadné a bez problémů do něj můžete zapojit také děti. Do děrovačky vsunete vybrané listí a vykrojíte motiv, který na raznici máte. Doporučuji vybírat pevnější listí, protože se s ním lépe pracuje a tolik se nekroutí. Zároveň použijte listí s pravidelnou texturou a okrajem, protože pak výsledek vypadá o něco lépe.

Napište mi, zda jste také vyrazili tvořit přímo do lesa. Již nyní se těším na všechny vaše komentáře.

 

letscreate

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s