Mé projekty / Tvoření s dětmi

Zažehlovací korálky: Ježek na podzimní výpravě

zazehlovaci-koralky-jezek

Ježek ze zažehlovacích korálků – Foto: Let´s Create

Přemýšlíte nad tím, čím děti zabavit, když počasí za okny zrovna neláká ven k podzimním radovánkám? Co byste řekli na tvoření se zažehlovacími korálky a vytvořili si originální podzimní dekorace v podobě ježka a třeba i jablíček, které si pomyslně napíchne na své bodlinky a odnese do svého úkrytu?

Zažehlovací kolárky patří mezi mé oblíbené materiály pro tvoření, protože dávají nejenom neuvěřitelný prostor pro osobní kreativitu, ale hlavně mi připomínají moji nejoblíbenější stavebnici z dětství. Jednalo se o korálky šesti základních barev, a ty se  podle vzoru skládaly do plastové podložky a vytvářely se tak nejrůznější obrazce. Přiznám se, že zažehlovací korálky mi tuto dětskou zábavu velmi připomínají a nebudu zde zastírat, s jak velkou radostí se do každého zažehlovacího projektu pouštím. Zažehlovací korálky se mi osvědčily nejenom pro vytváření dětských motivů, ale také praktických věciček do domácnosti od podložek pod skleničky, prostíraní nebo dečku.

O dekoracích vám zde napíšu v některém z dalších příspěvků, protože tentokrát budeme společně vytvářet roztomilého ježka pro děti, který si sbírá zásoby na zimu. Pojďme tedy na to!

zazehlovaci-koralky-jezecek

Ježek na podzim – Foto: Let´s Create

Co bude třeba:

  • zažehlovací korálky
  • předloha (ke stažení v PDF)
  • podložka
  • papír na pečení
  • žehlička

Jak na to:

Nejdříve se připravíme předlohu pro tvoření, podložku na zažehlovací korálky a samotné korálky. Na výrobu ježka bude třeba celkem sedm barev, ale stejně jako u každého jiného projektu i zde bude záležet na vaší kreativitě. Pro zažehlovací tvoření používám korálky Hama, které se mi zatím nejvíce osvědčily. Před začátkem skládání doporučuji rozpočítání celkové velikosti ježka, aby se vám nestalo, že se ježek na podložku nevleze. Jakmile bude matematika za vámi, můžete se pustit do skládání.

Na připravenou podložku skládejte jednotlivé zažehlovací korálky vedle sebe podle rozkresu, až do té doby, než budete mít celého ježka hotového.

jezek-zazehlovaci-korale

Jakmile budete mít ježečka hotového, můžete přejít k dalšímu kroku. Tomu nejdůležitějšímu a to je žehlení. Před zažehlováním doporučuji přenést podložku na zažehlování i s připraveným vzorem na tvrdší povrch, například na dřevěné kuchyňské prkénko. Následně připravený vzor překryjte po celé ploše papírem na pečení. V žádném případě korálky nežehlete přímo žehličkou, protože byste si ji jinak poškodili.

Jakmile je papír na svém místě, můžete se pustit do žehlení. Žehličku nastavte na stupeň bavlna a motiv několikrát rovnoměrně přežehlete. Občas žehličku zvedněte a podívejte se, jak jsou korálky roztavené (přes pečící papír  to krásně uvidíte).

zazehlovani-koralek

Při zažehlování vzoru je nutné papírem na pečení pokrýt celý plochu motivu. TENTO OBRÁZEK JE POUZE ILUSTRATIVNÍ!

V závislosti na délce žehlení se vám korálky roztaví. Osobně mám raději, když korálky moc roztečené nejsou, proto při žehlení vždy kontroluji v jakém jsou stavu. Jakmile je proces žehlení u konce, žehličku odstavte a rozžehlený motiv je dobré na chvilku nečím zatížit (ideální je kniha nebo i kastrůlek). Poté z povrchu sejměte papír na pečení.

jezek-koralky-zazehlovaci

Pak již jen stačí ježka opatrně z podložky sejmout a radovat se s podařeného a úspěšného tvoření. V případě, že tvoříte tematickou dekoraci, pak si k ježkovi můžete ještě vyrobit třeba jablíčka.

jezek

Líbil se vám tento projekt? Napište mi, jak se vám tvoření se zažehlovacími korálky povedlo. Své obrázky můžete také přidat na Facebook profil Let´s Create.

letscreate

 

Reklamy

One thought on “Zažehlovací korálky: Ježek na podzimní výpravě

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s