Halloween / Mé projekty

Okrasné dýně a tykve dle vlastního designu

dyne-okrasne

Okrasné dýně – Foto: Let´s Create

K podzimu neodmyslitelně patří okrasné dýně nebo tykve, kterých nyní můžeme všude vidět nepřeberné množství. Od tradičních oranžových, žlutých přes různě barevně nakombinované až třeba po ty čistě bílé.

Většina z nás si tyto podzimní plody spojí hlavně s americkým Halloweenem, pro který jsou typické. I přestože se tento svátek u nás zase až tolik neslaví, našli si i v našich zeměpisných šířkách různobarevně okrasné dýně a tykve velké zalíbení. Staly tak pomyslnou stálicí podzimního tvoření hned vedle jablíček, hrušek, suchých květů, nebo kaštanů.

Výhodou u tvoření s dýněmi je to, že je stačí dát do misky, nebo je nechat položené jen tak na volno a podzimní dekorace je na světe. Co ale dělat, když se zrovna oranžová, žlutá nebo jakákoliv jiná barva do interiéru zrovna nehodí? Nebo co dělat, když je třeba přizvat netradiční design? V tomto případě je možné vyzkoušet třeba lepicí stuhu, kterou dýni nebo tykem polepíme a během několik minut se na stole objeví zcela originální designerský kousek. A to nejlepší na tom je, že bude z vaší tvůrčí dílny!

okrasne-dyne

Okrasná dýně s dekorací – Foto: Let´s Create

Co bude třeba:

  • okrasné tykve nebo dýně (ideálně hladké bez výrustků)
  • samolepicí stuha
  • nůžky

Jak na to:

Připravíme si všechny základní výrobní suroviny, tj. okrasnou dýni nebo tykev, samolepicí stuhu a nůžky. Nic víc nebudete skutečně potřebovat. Na konci lepicí stuhy bude třeba vystříhnout oblouček nebo trojúhelník. Pro tvar se rozhodněte podle výrustku po stonku, který na dýni je a podle toho se rozhodněte. Tvar musí co nejvíce odpovídat hornímu zakončení dýně, aby po dokončení nebylo povrch dýně vidět.

tvoreni-dyne

Následně bude třeba dýni stuhou oblepit po celém obvodu. Lepicí stuhu je možné na spodní části dýně vždy ustříhnout a nahoře začít odznova, nebo ji nalepíte tzv. dokola. Při lepení jsem kombinovala obě varianty. Základní kříž se jsem lepila v celku a zbylá místa pak dolepila zvlášť. Vyzkoušejte, co vám bude nejvíce vyhovovat, aby se výsledek co nejvíce podařil.

podzimni-okrasne-dyne

Při nalepení stuhu co nejvíce prsty uhlaďte, aby dobře přiléhala a nevznikaly vám vzduchové bubliny. Pro lepení doporučuji látkovou stuhu, protože papírové se nedaří vyhladit úplně na 100%. Celkové oblepení dýně zaberem přibližně 15 – 20 minut, pokud pracujeme s menší dýní o průměru cca 10 cm.

podzimni-dekorace

Do tohoto pestrobarevného tvoření můžete učitě zapojit i děti, které vám bezpochyby rády pomohou vytvořit originální podzimní dekorace s těmi nejlepšími barevnými variacemi. Napište mi, jak se vám tento projekt povedl a přidejte jeho fotografii na Facebook stránku Let´s Create.

Text a foto:  Let´s – kreativní svět, tvoření a nápady

 

letscreate

 

Reklamy

2 thoughts on “Okrasné dýně a tykve dle vlastního designu

  1. Pingback: Když se okrasné tykve zatřpytí | Let´s Create

  2. Pingback: Okrasné tykve ve zlatě a lesku | Let´s Create

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s